Hestra Skid o Sportklubb logo
Hestra Skid- och sportklubb
Volleyboll

Blandade resultat i Kungsbacka
2026-02-09 07:53

I söndags begav sig Hestras damlag till Kungsbacka för att möta serieledande Hylte/Halmstad VBK C, samt ett möte med tabelljumbon VK Westan C. Hestra kom till spel med en något decimerad trupp då både sportlovsfirande och skador satte stopp för fullt lag, men de som var på plats visade prov på stor kämpaglöd. 

 

I dagens första match stod serieledarna Hylte/Halmstad VBK C för motståndet. Hestra visade ingen respekt och gick ut stenhårt. Genom att pressa sönder deras mottag med bra servar tvingade vi fram enkla returer och tog hem första set med 25–20. Tyvärr lyckades vi inte hålla i den nivån. Under resterande seten blev de individuella misstagen för många för att vi skulle kunna hota på allvar. Trots tappra försök att komma ikapp räckte det inte hela vägen den här gången. Hylte/Halmstad vann till slut med 3–1  (20-25, 25-14, 25-20, 25-23)

 

Efter en kort paus var det dags att möta seriens jumbo, VK Westan C. Efter urladdningen mot serieledarna tog det ett set att få igång maskineriet ordentligt. Första set blev onödigt jämnt, men Hestra drog det längsta strået och vann med 27–25. Därefter var det spel mot ett mål. Hestra hittade tillbaka till spelglädjen, var på tårna i försvarsspelet och visade klasskillnad. De två avslutande seten vanns med förkrossande siffror och segern var aldrig hotad, man vann matchen med 3–0 (27-25, 25-9, 25-12).


Nyhetsarkiv
2025-11-13 13:52
Tvåa i serien2025-04-05 21:46