SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Hestra Skid- och sportklubb
Fotboll
F 11-12

Förlust för Hestra F11-12 trots bättre insats
2025-06-09 20:33

Hestra F11-12 tog emot Burseryd på hemmaplan i en match där inställningen var märkbart bättre än i den senaste drabbningen mot Lagan. Trots en pigg insats fick Hestratjejerna se sig besegrade med uddamålet, 1-2. Första perioden präglades av jämnt spel där båda lagen skapade chanser framåt. Försvaret stod dock pall på båda sidor och perioden slutade mållös. I den andra perioden fortsatte Hestra att visa upp en stark press och kämpade för att ta ledningen. Flera goda målchanser skapades, men Hestra lyckades inte göra mål. Mållöst var det dock inte länge i den tredje perioden. Burseryd utnyttjade en kontring där Hestra inte riktigt orkade jobba hemåt, och 0-1 var ett faktum. Kort därefter utökade Burseryd sin ledning till 0-2. Hestra gav dock inte upp och lyckades reducera till 1-2. Tyvärr räckte tiden inte till för en kvittering, och Burseryd stod som segrare. Trots förlusten var det tydligt att Hestra F11-12 visat framfötterna med en betydligt bättre inställning. Nu väntar en ny utmaning nästa onsdag, den 18 juni, då Anderstorp kommer på besök. Hestra hoppas på revansch då de senast möttes och Anderstorp vann med 6-1. Matchen spelas på hemmaplan klockan 18:00.

 

Hestras trupp för dagen: Nellie, Saga, Mollie, Cassandra, Bella, Ebba, Maja, Astrid, Elsa, Mary, Kajsa, Stella, Stina, Lova.

Tuff bortamatch Hestra F11-12 mot serietvåan Lagans AIK
2025-06-07 14:44

Lagan visade varför de ligger på en andraplats i serien när de under gårdagen besegrade ett skadedrabbat Hestra på hemmaplan med klara 7-0. Hestra kom till spel med ett lag som tvingades till nya positioner, något som märktes, särskilt i matchens inledning. Första perioden var en mardröm för Hestra. Lagan utnyttjade effektivt bortalagets svårigheter med markering och felpassningar, särskilt på mitten. Redan efter fyra minuter tog Lagan ledningen, och fem minuter senare stod det 2-0. Perioden slutade med en tung 4-0-ledning för hemmalaget. Till den andra perioden kom Hestra ut som ett nytt lag. Man tog tag i spelet på mitten och kunde därmed pressa upp laget högre. Detta störde Lagans spel och gjorde att hemmalaget hade svårt att hitta sin vanliga rytm. Trots ett klart spelövertag lyckades dock inte Hestra få in bollen bakom Lagans målvakt. I den tredje perioden sjönk Hestra tyvärr tillbaka till samma nivå som i den första. Lagan kunde återigen ta över initiativet och utöka sin ledning med ytterligare tre mål, vilket fastställde slutresultatet till 7-0.

 

Redan på måndag är det dags för match igen när Hestra tar emot Burseryd på hemmaplan. Avspark klockan 18:00.

Hestra - Lammhult
2025-06-01 17:57

Hestra F11-12 valde att testa en ny spelformation i form av en 3-3-2 uppställning. Den nya taktiken med tre backar, tre mittfältare och två anfallare, varav en släpande, visade sig inledningsvis vara framgångsrik. Hestra fick en drömstart på matchen och kunde redan i den andra minuten spräcka nollan och ta ledningen med 1-0. Hemmalaget fortsatte att jobba hårt och upprätthöll en bra press mot Lammhult under den första perioden. Även den andra perioden inleddes positivt för Hestra som tidigt utökade sin ledning till 2-0. Efter detta började dock Lammhult att successivt växla upp sitt spel och kom in i matchen mer och mer. Spänningen ökade i den tredje perioden när Lammhult lyckades reducera ställningen till 2-1. Trots reduceringen lyckades Hestra hålla undan och försvara sin ledning matchen ut. Sammanfattningsvis blev det en 2-1 seger för Hestra, som därmed kunde inkassera tre poäng efter att ha testat en ny och inledningsvis framgångsrik spelformation.

 

Nästa match för Hestra spelas lördag den 7 juni borta mot Lagan.

 

Hestras spelartrupp i matchen bestod av Nellie, Ebba, Cassandra, Mollie, Saga, Elsa, Stina, Maja, Stella W, Leonie, Stella J och Kajsa.

Hestras kämpainsats gav seger mot Värnamo
2025-05-24 13:52

Hestra lyckades knipa en 3-2-seger borta mot Värnamo i en match där hemmalaget stundtals dominerade. Trots att Hestra under stora delar av den första och andra perioden var tillbakapressade och inte riktigt kom in i matchen, lyckades de till slut vända och vinna. Hestra tog ledningen med 1-0 i den första perioden efter en kontring, trots att Värnamo hade mer bollinnehav. I den andra perioden fortsatte Värnamo att styra spelet och utnyttjade ytorna på mittfältet väl. Detta gav resultat i form av en snabb vändning till 2-1 för hemmalaget. Trots att spelet inte stämde fullt ut för Hestra, visade de kämpaglöd. Med endast tre minuter kvar av den andra perioden lyckades de kvittera till 2-2. I den tredje perioden lyckades Hestra ställa om taktiskt, markerade tätare och satte högre press. Detta rubbade Värnamos spel och gav Hestra mer initiativ. Ansträngningarna gav till slut utdelning när de lyckades göra 3-2, vilket också blev slutresultatet.


Segern innebär att Hestra nu har sex poäng och ligger på en delad fjärdeplats i tabellen tillsammans med Burseryd, Värnamo och Anderstorp. Serien leds för närvarande av Gislaved med 15poäng, följt av Rydaholm på 10 poäng och Lagan på 8 poäng.

 

Nästa match för Hestra spelas hemma mot IFK Lammhult söndagen den 1 juni klockan 14:00.

 

Hestras spelartrupp i matchen bestod av Nellie, Ebba, Cassandra, Lova, Saga, Elsa, Maja, Stella W, Astrid, Cajsa L, Stella J och Kajsa L.

Tung förlust för Hestra mot Rydaholm
2025-05-18 19:24

Hestra F11-12 åkte på en tung 3-0-förlust hemma mot tabelltvåan Rydaholm. Hestra hade under matchen stora problem med sitt eget spel, framför allt i uppspelsfasen där man ofta fastnade på mittfältet eller tvingades till långa bollar. Även fasta situationer blev kostsamma för Hestras del.


Rydaholm inledde matchen starkt och kunde tidigt ta ledningen på en hörna i den första perioden. Hestra lyckades inte rensa undan bollen, vilket gav bortalaget ett enkelt mål. I den andra perioden visade Hestra en förbättring och skapade flera farliga frilägen. Trots de skapade chanserna lyckades man inte spräcka nollan. Den tredje perioden fortsatte Hestra att ha svårt med uppspelen och åkte på ytterligare ett mål från en fast situation som betydde 2-0. Trots försök att lyfta spelet lyckades Hestra inte komma tillbaka in i matchen, och Rydaholm kunde fastställa slutresultatet till 3-0.

 

För Hestra väntar nu nästa match mot Värnamo på Ljusveckan i Värnamo, lördag den 24 maj.

Tuff bortaförlust mot serieledarna
2025-05-06 21:31

Flickor 11-12 åkte under tisdagskvällen till Gislaved för att möta serieledarna. Trots en bra kämpainsats fick Hestra se sig besegrade med 3-2 i en spännande match.


Hestra inledde matchen starkt och visade prov på ett disciplinerat försvarsspel. Belöningen kom i den första perioden då laget lyckades ta ledningen med 1-0. I den andra perioden kom Gislaved ut starkare och kvitterade tidigt till 1-1. Hestra hade svårare att hitta sitt eget spel och Gislaved pressade på. Tack vare ett stabilt försvarsspel och bra målvaktsinsatser lyckades Hestra hålla resultatet till 1-1 perioden ut. Den tredje perioden bjöd på en mer offensivt inriktad insats från Hestras sida. Laget vågade gå framåt mer och lyckades återta ledningen till 2-1. Gislaved gav dock inte upp och lyckades först kvittera till 2-2. I matchens slutskede, med endast 5 sekunder kvar på klockan, tilldömdes Gislaved en frispark som de lyckades förvalta och fastställde slutresultatet 3-2.

 

Spelartrupp: Nellie Andersson, Lova Larsson, Mollie Schultz, Cassandra Simonsson, Elsa Glimmerskog, Saga Svanfors, Maja Samuelsson, Ebba Samuelsson, Emilia Lorentzson, Josefina Andersson, Astrid Josefsson, Stella Widell.


Nu blickar Hestra framåt mot nästa match som spelas hemma söndagen den 18 maj klockan 16.00.

Kommande matcher
Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Nyheter från sektionen
Fotboll, 20/03 17:18 
Fotboll, 24/06 21:46 
Fotboll, 28/05 21:09 
Fotboll, 24/05 23:18 
Fotboll, 11/05 09:37 
Nyheter från föreningen
Hestra SSK, 11/06 14:24 
Hestra SSK, 10/06 13:40 
Hestra SSK, 04/06 21:19 
Hestra SSK, 09/05 11:34 
Hestra SSK, 11/04 15:18